Relacja z uroczystej Mszy Świętej w Owińskach – inauguracja


Relacja z uroczystej Mszy Świętej w Owińskach – inauguracja: W niedzielę o godz. 12.30 w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Owińskach miała miejsce uroczysta Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim poprzedzona koronką do Bożego Miłosierdzia. Celebransem był x. kanonik Kazimierz Tomalik, proboszcz parafii, funkcję ceremoniarza pełnił inicjator i organizator mszy w Owińskach historyk Maciej Rąbalski oraz w asyście ministranci z Poznania, Torunia (Tomasz Filipiak) i Krakowa (Jaromir Palka). Uczestnicy mszy mogli zapoznać się ze specjalnie wydanym śpiewnikiem nakładem Societas Maior Polonia Pro Missa Tridentina oraz biuletynem projektu Macieja Konarskiego, który był jednym z współorganizatorów wydarzenia, inicjatorem powstania stowarzyszenia, a także twórcom jego strony internetowej, folderów i plakatów. Oprawę muzyczną do Mszy Świętej zapewnił chór „Rotondo” pod dyr. Natalii Sobkowiak z solistami oraz organista z Poznania Maciej Bolewski. Podczas kazania ksiądz poruszył problem jedności w Kościele powszechnym i odwoływał się do różnych postaw w życiu Chrześcijanina. Podczas mszy można było usłyszeć między innymi psalm 29 w interpretacji Mikołaja Gomółki z XVI w., Nieście Chwałę Mocarze, pieśń „Witaj pokarmie”, „Panis angelicus” C. Francka, „Sound the trumpet” H. Purcella czy uwerturę z oratorium „Mesjasz” J.F. Haendla. Wspólne zdjęcie chóru i asysty liturgicznej przed ołtarzem wraz z księdzem proboszczem i x. prałatem Kołodziejem zakończyło uroczystość w kościele, na którą przybyło około 200 osób.

Po mszy w refektarzu odbył się bankiet, na którym goście mogli usłyszeć koncert muzyki barokowej na klawesyn i obój w wykonaniu J. Chmielewskiej i Anny Macuk pod opieką prof. Małgorzaty Kwaśnik-Chmielewskiej. Zaproszeni goście mogli usłyszeć historię dawnego opactwa w Owińskach i podzielić się wspólnymi wrażeniami.


Msza trydencka w Owińskach została zainaugurowana.

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom za pomoc i bezcenną ofiarę, a w szczególności dziękujemy: x. Kazimierzowi Tomalikowi i p. Mieczysławie Zalewskiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć: link do galerii.